Uchwyty lcd, czyli moda na wieszane telewizory.
Autorem artykułu jest Marcin Kalisz
Gdyby 30 lat temu opowiedzieć przypadkowej osobie, że w 2010 roku telewizory będą płaskie i cienkie jak blat stołu prawdopodobnie zostalibyśmy wyśmiani. Jeśli dodalibyśmy przy okazji, iż spopularyzuje się w tym okresie zwyczaj wieszania ekranów na ścianie...
...moglibyśmy być pewni, że staniemy się obiektem niewybrednych żartów. Wielkie pudła uruchamiające się kilka minut i wyświetlające czarno-biały obraz na wycinku kuli przy akompaniamencie buczenia transformatora odeszły w niepamięć. Dziś nie tylko z trudem jesteśmy w stanie sobie te czasy przypomnieć, ale też nie zauważyliśmy nawet jak na przestrzeni lat telewizor stał się gadżetem rodem z filmów science fiction.
Płaski ekran i uchwyt lcd
Wprowadzenie technologii podświetlenia LED do telewizorów LCD pozwoliło dodatkowo zmniejszyć grubość urządzeń – wszystko dzięki wyeliminowaniu prymitywnych świetlówek. Jednocześnie niezwykle cienkie obudowy „elcedeków” wręcz proszą się o to by nowy, wyświetlający w milionach kolorów obraz, nabytek zawiesić na ścianie w salonie. Na szczęście producenci akcesoriów elektronicznych zareagowali bardzo szybko wprowadzając na rynek uchwyty lcd. Choć kilka lat temu wydawały się one luksusem i przejawem snobizmu, dziś stanowią nieodłączny element wyposażenia domu. Także ceny poszczególnych modeli spowodowały, że bez względu na zasobność portfela każdy znajdzie coś dla siebie.
No dobrze.... Ale jaki mamy wybór? W końcu co można wymyślić w kwestii mocowania telewizora na ścianie? Okazuje się, że potrzeby bywają dość zróżnicowane, a producenci uchwytów lcd należą do całkiem pomysłowych. Najprostsze uchwyty płaskie przeważnie posiadają wbudowaną poziomicę ułatwiającą montaż oraz regulację nachylenia w pionie. Tu wykształcił się ekstremalnie przystępny cenowo subgatunek reprezentowany przez uchwyty bez regulacji. Aktualnie też prężnie rozwija się oferta płaskich uchwytów zapewniających minimalną odległość od ściany na poziomie 50 mm – wszystko po to by najcieńsze telewizory „przytulić” do ściany wzorem obrazów, czy luster.
Droższe, ale i bardziej uniwersalne rozwiązanie to uchwyty lcd z ramieniem. Umożliwiają one regulację poziomą i pionową. Takie modele z powodzeniem wykorzystywane są w zastosowaniach konferencyjnych, gdzie potrzeba doraźnego skierowania telewizora w odpowiednią stronę jest najsilniejsza. Zazwyczaj egzemplarze z ramieniem cechują się mniejszym udźwigiem maksymalnym niż uchwyty płaskie. Dopiero topowe i drogie produkty oferują zawieszenie najcięższych ekranów na rynku.
Nie tylko uchwyty lcd.
Aktualnym trendem wśród producentów uchwytów jest nacisk na wrażenia estetyczne – w dobie zaawansowanej produkcji, gdzie nawet najprostsze przedmioty otrzymują „designerskie” oblicze oczekiwania klientów rosną. Producenci nie ignorują potrzeb nabywców i wychodzą im naprzeciw oferując m.in. atrakcyjne maskownice oraz pomysłowe systemy prowadzenia kabli. Takie opcje mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych amatorów pięknych wnętrz.
Rynek uchwytów zdaje się nieprzerwanie rozwijać, ale czy ta tendencja będzie utrzymywać się wiecznie? Z pewnością nie – na tendencję wzrostową wpływ ma z pewnością fakt, że duża część klientów dokonuje zmiany telewizora starej generacji na ekran płaski, co w połączeniu z mocą nabywczą osób zakładających rodzinę oraz kupujących z innych powodów daje optymistyczne statystyki. Wymiana telewizorów nie będzie jednak trwać w nieskończoność i wskaźniki sprzedaży w przyszłości obniżą się. Na pewnym poziomie popularność uchwytów pozostanie wtedy na dłuższy czas, chyba że któryś z producentów telewizorów opatentuje lewitujący ekran. Na to przyjdzie nam jeszcze troszkę poczekać...
---Tekst pochodzi z materiałów prasowych firmy Arkas Sp. z o.o. oferującej uchwyty lcd - ścienne oraz sufitowe.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz